Wola Mielecka
wolamielecka.info

  

Wola Mielecka
 

Czwartek, 19 Wrzesień 2019

DOBRZE TRAFIŁEŚ   2
 
 
i wiesz więcej 
 
 Informacje nie tylko lokalne.

  • Zakładki

       Cena śnieci  Harmonogram wywozu

       FOTO Zdjęcia
       VIDEO Filmy

 Tu wszystkie moje filmy

Strona główna
Archiwum
Forum
Programy
Sesje RGM
Ciekawe
Video
Zdjęcia
Start
Gluks
GOK
Parafia
Szkoła
OSP
Firmy
Samorząd
Strony www
Kalendarz
O mnie
Kontakt

Pogoda w Mielcu


"Do triumfu zła
wystarczy tylko,

aby dobrzy ludzie
nic nie robili"
Edmund Burke

 

GLUKS
WM
                     

WDM internet na miarę naszych czasów - masz wątpliwości jaki wybrać?

14-09-2014

W ostatnim czasie w naszej okolicy różne firmy proponują swoje usługi dostawy internetu.

Od kilku tygodni mam możliwość testowania internetu z firmy WDM. Firma ta buduje w naszej gminie nowoczesną sieć światłowodową. Transfer 300-500 Mb/s w obydwie strony (czyli ściąganie i wysyłanie plików) to żaden wyczyn dla tej sieci. Oczywiście wszystko zależy od sprzętu jakim dysponujemy. max wynik jaki uzyskałem w kilku próbach to ponad 550 Mb/s (zobacz...tu kliknij).
Wyniki innych użytkowników są jeszcze wyższe i przekraczają 800 Mb/s (zobacz...wynik kolegi).
Firma deklaruje transfer symetryczny do 1Gb/s (ściąganie i pobieranie). Osiągnięcie tak dużych prędkości wymaga od użytkownika posiadania dobrego sprzętu.

W moim przypadku mając internet z Orange (dawna TP) 20Mb/s pobieranie i 1Mb/s wysyłanie internet firmy WDM pozwala mi na wysyłanie plików ponad 600 razy szybciej.Wszystko zależy jeszcze od serwera gdzie to wysyłamy.

Podam poniżej kilka porównań możliwości WDM do internetu Orange (dawna TP) 20 Mb/s, który posiadam.
Ściąganie pliku 45MB z poczty na serwerze Interii trwało:

WDM - 18 s

Orange - 41 s


Wysyłanie pliku 45MB na serwer hostuje.net trwało:

WDM - 23 s

Orange - 8 minut i 25 s

Testując sieć internetową firmy WDM (filmik ten...kliknij) wielkości 1,2GB wysłałem (po kablu) na YT w czasie 7 minut, a w dotychczasowej sieci przewodowej Orange (dawna TP) 20Mb/s zajęłoby mi to kilka godzin.

Przy obecnej ofercie konkurencja nie jest w stanie nawet zbliżyć się do tego co daje nam firma WDM. Szybkość z jaką mamy do czynienia jest tak duża, że wpływ na osiągane wyniki ma wiele czynników:

karty sieciowe, sterowniki kart sieciowych, karty wifi, sterowniki kart wifi, a nawet skrętka (przewód połączeniowy rutera z komputerem).
Maksymalnych prędkości nie uzyskamy po wifi ponieważ wifi nie oferuje jeszcze w naszych komputerach takiego transferu. Testując na czterech laptopach prędkość po wifi max uzyskałem 50Mb/s w obydwie strony i było to na nowszym sprzęcie z kartą wifi a/b/g/n (wynik ...tu). Starsze generacje laptopów mają karty wifi a/b/g i na nich transfery będą się wahać w granicach 15Mb/s w obydwie strony do 20Mb/s w obydwie strony (wynik ... tu).

Pomocna w zwiększeniu transferu może okazać się aktualizacja karty sieciowej. Osobiście w jednym laptopie osiągałem przed aktualizacją 105Mb/s, a po aktualizacji ponad 400Mb/s.

Podobnie z aktualizacjami sterowników kart wifi, ale nie przekroczymy max założeń producenta. Transfer wifi jest niższy niż transfer przez kartę sieciową (kabel).

Uwaga: miałem przypadki, że po aktualizacji sterowników transfer był mniejszy. Trzeba testować przed i po instalacji sterowników.

Jak widać z powyższego opisu mamy do czynienia z tak szybkim internetem, że problemy z wolnym internetem są już po stronie sprzętu i oprogramowania, a nie jak dotychczas po stronie dostawcy.

Należy jeszcze wyjaśnić, pliki jakie pobieramy z serwerów w sieci mogą mieć swoje ograniczenia przepustowości. Może się okazać, że mimo szybkiego internetu mały plik długo ściągamy ze względu na ustawione na tym serwerze ograniczenie transferu.


Artykuł ten nie jest sponsorowany. Celem tego porównania jest pomoc mieszkańcom w dobrym wyborze dostawcy.


Poniżej max wynik jaki udało mi się uzyskać w kilku testach na skrętce (kablu) na trzy letnim laptopie to 552 Mb/s ściąganie i 604 Mb/s wysyłanie plików.

 

Mariusz Kawalec

test

                                                                                                       
stat4u Liczniki darmowe