Wola Mielecka
wolamielecka.info

  

Wola Mielecka
 

środa, 23 Październik 2019

DOBRZE TRAFIŁEŚ   1
 
 
i wiesz więcej 
 
 Informacje nie tylko lokalne.

  • Zakładki

      sg
  

       Cena śnieci  Harmonogram wywozu

       FOTO Zdjęcia
       VIDEO Filmy

 Tu wszystkie moje filmy

Strona główna
Archiwum
Forum
Programy
Sesje RGM
Ciekawe
Video
Zdjęcia
Start
Gluks
GOK
Parafia
Szkoła
OSP
Firmy
Samorząd
Strony www
Kalendarz
O mnie
Kontakt

Pogoda w Mielcu


"Do triumfu zła
wystarczy tylko,

aby dobrzy ludzie
nic nie robili"
Edmund Burke

 

GLUKS
WM
                     

Filia SOKiS i biblioteka w Woli Mieleckiej nie są zagrożone, żadną likwidacją.

02-04-2017

Filia SOKiS i biblioteka w Woli Mieleckiej nie są zagrożone, żadną likwidacją.

Po ostatniej sesji Rady Gminy Mielec, gdzie był poruszony temat SOKiS-u i biblioteki w Woli Mieleckiej zaczęły krążyć plotki.

Korso błędnie zinterpretowało omawianą na sesji sprawę biblioteki, sugerując likwidację biblioteki w Woli Mieleckiej prowadzonej przez SOKiS.

We wtorek 28.03.2017 r. w filii SOKiS w Woli Mieleckiej odbyło się zebranie organizacji społecznych i rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia, radnych i wójta. Prowadząca spotkanie Pani dyrektor SOKiS twierdziła, że spotkanie jest zorganizowane na wniosek rodziców, ale rodzice tego nie potwierdzili. Tak jak mówiłem na tym zebraniu, mam wrażenie, że Pani kierownik lub dyrektor filii zorganizowały, to spotkanie licząc, że rodzice podważą informacje, o których była mowa na XXVI sesji.

Wyjaśniam, że moim zamiarem nie jest likwidacja czegokolwiek, a tylko lepsza organizacja.

W 2011 r. jak powstawała filia, jako radni razem z Janem Kołodziejem zabiegaliśmy o powstanie tej filii. Sołtys Wiesław Soboń i KGW z ówczesną przewodniczącą byli temu mocno przeciwni.

 

Dziś jestem zadowolony, że dzieci mogą chodzić na dodatkowe zajęcia. W mojej ocenie problemem jest naganny sposób funkcjonowania pewnych rozwiązań, które należy zmienić.

Przez ostatnie lata na SOKiS wydajemy rocznie z budżetu gminy około 1,1 mln zł (milion sto tysięcy zł). SOKiS na zajęcia wydaje z tego około 160 tys. zł, reszta idzie na pensje i inne koszty.
Średnia pensja w SOKiS to około 4200 zł brutto, a w bibliotekach około 3600 zł.
Roczna pensja Pani dyrektor to ponad 80 tys. zł. Pełny etat księgowej i pełny etat kierowcy, funkcja kierownika filii to również moim zdaniem zbędne koszty.
Obserwując często nieczynną filię SOKiS w Woli Mieleckiej, kierowcę busa przywożącego na zajęcia instruktorkę
z Chorzelowa, który siedzi w aucie i grzeje się ogrzewaniem postojowym, generując dodatkowe koszty, postanowiłem podjąć działania. Temat został poruszony na XXVI sesji Rady Gminy Mielec. ...kliknij


Co do bibliotek w Woli Mieleckiej to w szkole mamy 1 etat bibliotekarki i ½ etatu w SOKiS.
Razem 1,5 etatu. Dziś chcąc korzystać z biblioteki publicznej możemy to robić tylko w poniedziałek od 12.00 do 18.00, środę i piątek od 11.00 do 18.00 czyli 3 dni w tygodniu.
Gdyby biblioteki połączyć można byłoby zaoszczędzić ½ etatu, a czynne byłoby codziennie.
Pieniądze zostają, a dostępność wzrasta. Takie rozwiązanie jest korzystne, tylko trzeba odpowiednio rozwiązać to technicznie. Do biblioteki powinien być też dostęp osób na wózkach, a tego teraz nie mamy.

W skrócie przedstawiłem Państwu kilka kwestii, które moim zdaniem należy przeorganizować, a wzrośnie dostępność i skuteczność działań prowadzonych przez SOKiS, a znacznie zmniejszą się koszty.
Ja szacuję, że na dotacjach z gminy na SOKiS można zaoszczędzić ok. 300 tys. zł rocznie. Można by za te pieniądze dotować basen dla dzieci (ok. 100 tys. zł) i resztę przeznaczyć na inwestycje.


Mariusz Kawalec

 


Dyskusja na forum rozpoczęta przez mieszkańców w sprawie SOKiS

Link do forum - SOKiS ... kliknij

Więcej na ten temat...tu

                                                                                                       
stat4u Liczniki darmowe