W dniu 16.03.2017 r. odbyła się XXVI sesja Rady Gminy Mielec.
Podczas sesji w punkcie 3 dotyczącym sprawozdania z działalności komisji Rewizyjnej Rady Gminy Mielec za 2016 rok poruszyłem temat Ośrodka Kultury.
Moje obserwacje SOKiS-u, jak i spostrzeżenia otrzymywane od mieszkańców naszej gminy doprowadziły do upublicznienia moim zdaniem nagannych wręcz niegospodarnych praktyk. W ostatnich latach dotacje na SOKiS wynoszą 1,1 mln zł rocznie, co daje 4,4 mln zł za kadencję. Są to ogromne pieniądze, za które można by wykonać potężne inwestycje w naszej gminie. Oczywiście o kulturę też trzeba zadbać, ale skoro wydajemy tak duże pieniądze, to żądam odpowiednich efektów i takich rozwiązań, aby czynnik ekonomiczny był również brany pod uwagę.
Moje oburzenie wywołały słowa Pani dyrektor SOKiS-u, która podczas kontroli przyznała, że funkcję kierownika filii powierzyła osobie, która była wcześniej instruktorem po to, aby mogła dać jej dodatek funkcyjny. Zrozumiałem
z tego, że nie chodziło o nic innego jak o dodatkowe pieniądze dla Pani kierownik filii. W filii SOKiS w Woli Mieleckiej pracuje jedna osoba na ½ etatu jako pracownik gospodarczy i podlega pod ww. Panią kierownik.
Która gospodarnie działająca firma pozwoli sobie na to, aby nad pracownikiem na ½ etatu był kierownik?
Kolejna niegospodarność. Jedne z zajęć w filii prowadzone są przez instruktorkę plastyki z Chorzelowa. Przywożona jest służbowym busem przez kierowcę z Chorzelowa. Kierowca czeka na nią w aucie. Okazało się,
że w okresach chłodu w tym czasie w busie pracuje ogrzewanie postojowe, które oczywiście generuje koszty. Kierowca mógłby przebywać w tym czasie w ogrzewanym budynku.
Docierały do mnie sygnały, że budynek filii jest zamknięty, jak również to, że trudno się tam dodzwonić. W drodze do rodziców (nie codziennie) przejeżdżam koło filii SOKiS-u i od pewnego czasu zacząłem się temu bacznie przyglądać i rejestrować takie sytuacje. Zarejestrowałem 47 takich zdarzeń, gdy budynek był nieczynny. Kilka lub nawet kilkanaście razy przejeżdżając, widziałem kartki, ale nie robiłem zdjęć, bo jechałem z kimś, albo koło filii byli ludzie. Nie chciałem, aby sprawa tego, że robię zdjęcia czy filmy, wyszła na jaw. Aż się boję pomyśleć, jaka była faktyczna skala takiego procederu.
Poruszyłem jeszcze kilka ważnych kwestii i myślę, że warto je odsłuchać.
Zaproponowałem też, aby wprowadzić elektroniczną ewidencję czasu pracy, czyli odbijanie kart.
Pani dyrektor w odpowiedzi stwierdziła, że Ona dokładnie prowadzi ewidencję czasu pracy.
Ja twierdzę jednak, że proponowane moje rozwiązanie będzie dokładniejsze.
Usprawiedliwienia przez Panią dyrektor, że budynek był nieczynny, bo pracownicy odbierali wolne dni, do mnie nie trafia.
SOKiS w niedzielę pracuje rzadko. Jeżeli faktycznie pracownicy mięliby w niedzielę często zajęcia, to godziny
w grafiku powinny być uwzględnione tam, gdzie pracują (Chorzelów) i nie powinny być rozpisane na naszą filię. Moim zdaniem nie można tworzyć grafiku, gdzie godziny otwarcia nie pokrywają się z rzeczywistością. Chyba że celem jest wprowadzenie chaosu, bo wtedy łatwo można kombinować i tłumaczyć się odbieraniem dni za niedzielę. Zdecydowana większość imprez jest cykliczna. SOKiS mając już wieloletnie doświadczenie, przy dobrym zarządzaniu może z bardzo dużą dokładnością przygotować harmonogram. Odstępstwa mogą się zdarzyć, ale będą one, w skali jednostkowej.
Padły z ust Pani dyrektor słowa, że chciałaby, abym choć raz przyszedł na jedną imprezę i ocenił ją od strony merytorycznej. W mojej ocenie miało to pokazać, że NIGDY nie byłem na imprezach organizowanych przez SOKiS i nie wiem, jak to wygląda. Otóż szanowni Państwo bywam na tych imprezach i kto śledzi moją stronę, to natknął się nawet na relacje foto i video z niektórych z nich. Oczywiście nie jestem stałym bywalcem, ale wiem, jak wygląda, to od strony widza. Ja w swoich uwagach nie odnosiłem się do strony efektu estradowego, a tylko do sposobu zarządzania i wydawania pieniędzy. Kłamstwem Pani dyrektor na sesji była sugestia, że tylko dwa dzienniki miały braki.
Otóż więcej niż połowa dzienników wzbudziło nasze poważne zastrzeżenia.
Wszelkie głosy przeciwne moim uwagom, jakie padły na sesji z ust radnych uważam za niemerytoryczne.
Nikt z radnych nie odniósł się do moich bezpośrednich zarzutów. Do moim zdaniem zbędnej funkcji kierownika filii generującej tylko koszt. Nie odniesiono się do używania przez kierowcę ogrzewania postojowego.
Radni, którzy zabrali głos w obronie SOKiS jak sami podkreślali są jego częstymi bywalcami i głosili pochwały za efekt estradowy, którego ja w ogóle nie poruszyłem.
Szanowni Państwo informacje, jakie od Państwa otrzymałem i otrzymuje nie tylko w tej sprawie, nie zostawię bez reakcji z mojej strony, jeżeli noszą cechy nieprawidłowości. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko od razu uda nam się zmienić, ale choćby małymi krokami wspólnie musimy iść w stronę lepszego.
W wolnych wnioskach poruszyłem tematy:
kanalizacji w Woli Mieleckiej … przetarg tu
usunięcie płyt drogowych z dwóch dróg gminnych
OZE – koszty, terminy
Tu… odpowiedzi na powyższe pytania
Film z sesji … tu
Odczytanie protokołu z kontroli SOKiS … tu
Proponuję oglądnąć temat moich zarzutów co do działania SOKiS … tu
Wolne wnioski … tu
Dyskusja na forum rozpoczęta przez mieszkańców w sprawie SOKiS
Link do forum – SOKiS … kliknij
Porządek obrad:
- Interpelacje Radnych.
- Informacja Wójta Gminy Mielec o dokonanych zmianach w budżecie gminy jakie zostały wprowadzane między sesjami.
- Podjęcie uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego dla których organem prowadzącym jest Gmina Mielec.
- Podjęcie uchwały w sprawie trybu udzielania i rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji z budżetu Gminy Mielec dla szkół niepublicznych posiadających uprawnienia szkoły publicznej, niepublicznych przedszkoli.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
- Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2017 r.
- Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia ramowego planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2017 r.
- Sprawozdanie z działalności komisji Rewizyjnej Rady Gminy Mielec za 2016 rok.
- Sprawy różne i wolne wnioski.
Sesja odbędzie się w dniu 16 marca 2017 roku o godzinie 11 00 w sali posiedzeń
Urzędu Gminy Mielec, ul. Głowackiego 5.